Devrimci Proletarya’nın 2. Sayısı Çıktı

119

Derginin bu sayısının Dosya konusu işçi sınıfının örgütlenmesi. Sınıfı Örgütleyememek (mi) başlıklı yazı yanında Mürüvet Küçük’ün kaleme aldığı Kendiliğinden Hareket İçinde Kendiliğindenci Olmayan Örgütlenme ve Yunus Özgür’ün kaleme aldığı Bu Maya Tutacak makaleleri dosyanın diğer yazılarını oluşturuyor.

Çivisi Çıkmış Dünya makalesinde Çiğdem Devran dünyanın güncel manzarasına göz atıyor. Poyraz Soysal ise Hangi Emperyalizm sorusunun ışığında emperyalizm kavramının unutulması yanında çarpık emperyalizm algılarına dikkat çekiyor.

H. Selim Açan, ilk bölümü geçen sayı yayınlanan Sol’da Üçüncü Tasfiyeci Dalga çözümlemesinin devamında 2000 sonrasının ikinci dalgası ile onun uzantısı olarak süren üçüncü dalga üzerinde duruyor.

Nabi Kımran’ın tamamı iki bölüm halinde sitemizde yayınlanan Maceramız çözümlemesinin geniş bir özeti de DP’nin 2. Sayı yazıları arasında.

Selçuk Ulu’nun kaleme aldığı Çevre/Ekoloji Sorunu Sınıflar Üstü Bir Mesele midir yazısıyla Parti ve Devrimi İnşanın Dinamosu: Komünist Devrimci Kadrolar makaleleri sayıda yer alan diğer iki yazı.

Arka kapakta ise Ekim Devrimi çocuk hakları açısından açtığı çığır yönüyle anılıyor. Sovyetler ve Çocuk başlığını taşıyan makalenin yazarı D. Emrah Zıraman.

Devrimci Proletarya’nın 2. Sayısını, Alınteri Merkez ve Ankara büroları dışında İstanbul Kadıköy’de Espas Kitap- Cafe ve Mephisto ile Taksim Mephisto’dan, İzmir’de Yakın kitabevinden edinebilirsiniz.